29 noiembrie 2023
Persoană de contact: Lt. Alexandru Turturică
Telefon: 0724 820 002
Pregătiri pentru Ziua Națională a României, la Constanța
Peste 500 de militari din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională din garnizoana Constanța și trei plutoane ale aliaților americani, germani și francezi de la Baza 57 Aeriană „Mihail Kogălniceanu”, precum și aproximativ 90 de mijloace tehnice, dintre care cinci aeronave, au defilat marți, 28 noiembrie, pe bulevardul Tomis din Constanța, la antrenamentul general pentru sărbătorirea Zilei Naționale a României.
Vineri, 1 decembrie, începând cu ora 9.00, la monumentul „Victoriei” din parcul Arheologic, va avea loc seria manifestărilor dedicate Marii Uniri de la Alba Iulia, din 1918, va începe cu o ceremonie militară și religioasă, urmată de o depunere de coroane.
De la ora 11.00, pe bulevardul Tomis, pe tronsonul din fața Palatului Administrativ din Constanța, va avea loc defilarea blocului de paradă, în fruntea căruia se va afla comandorul George-Victor Durea.
Seara, de la ora 17.00, marinarii militari vor desfășura ceremonia retragerii cu torțe pe traseul: Sala Sporturilor - Bulevardul Tomis - Strada Traian - Parcul Arheologic - Monumentul Victoriei.
BackShare: