1 octombrie 2025
Persoană de contact: Lt. Alexandru Turturică
Telefon: 0724 820 002
35 de ani de la înființarea Centrului de Medicină Navală
Forțele Navale Române au marcat miercuri, 1 octombrie, 35 de ani de la înființarea Centrului de Medicină Navală, o unitate de elită care și-a consolidat rolul prin acordarea de expertiză medicală și psihologică pentru diferite medii de acțiune.
În acest sens, la sediul structurii din Constanța, a fost marcată o ceremonia militară, la care au participat șeful Statului Major al Forțelor Navale, viceamiral Mihai Panait, și comandanți de mari unități și unități din Forțele Navale Române.
De-a lungul timpului, Centrul de Medicină Navală a răspuns cu profesionalism celor mai mari provocări, inclusiv în perioada pandemiei, atunci când personalul medical a contribuit la efortul național împotriva SARS-CoV-2. Totodată, unitatea s-a adaptat permanent prin modernizarea infrastructurii, digitalizare și investiții în tehnologie medicală, asigurând creșterea calității actului medical și capacitatea de reacție la urgențe.
Cea mai importantă realizare a ultimilor ani o reprezintă finalizarea programului de reabilitare funcțională militară în anul 2024, un pas esențial pentru desfășurarea actului medical la cele mai înalte standarde.
La 35 de ani de existență, Centrul de Medicină Navală reprezintă un reper de profesionalism, responsabilitate și siguranță.
BackShare:













































































